OSPA – NIE ZWLEKAJ. ZASZCZEP SWOJE DZIECKO

Ospa to choroba zagrażająca osobom w wieku dziecięcym. Te bowiem najbardziej narażone są na jej atak. Rozprzestrzenia się w piorunującym tempie i bardzo szybko może dojść do zarażenia.

Droga kropelkowa i kontakt z wysypką chorego to najczęstsze przyczyny doprowadzające do infekcji. Przedmioty codziennego użytku jak i dziecięce zabawki również mogą być przyczyną zachorowań. Wówczas na ciele pacjenta pojawia się bardzo swędząca i dokuczliwa wysypka.

Ospa wietrzna, objawy: znacznie podwyższona temperatura ciała, intensywny ból głowy, całkowity brak apetytu, ogólne zmęczenie organizmu, mocno swędzące plamki na skórze, wysypka powstająca we włosach dziecka.

Jakie leczenie zastosować w przypadku ospy wietrznej? Podstawą w chorobie jest obserwacja małego pacjenta i całkowity zakaz rozdrapywania wysypki. To jednak bardzo trudne zadanie, ze względu na nieznośne uczucie swędzenia. Aby złagodzić ten stan, należy stosować dostępne w aptece środki. Co można zastosować w takiej sytuacji? Na przykład maść cynkową bądź odpowiednie kremy czy pudry. Warto zadbać także o bezpieczny sen dziecka. Na dłonie możemy założyć bawełniane rękawiczki i zatroszczyć się o optymalną długość paznokci u małego pacjenta. To wszystko zmniejszy ryzyko powstania drobnych, lecz trwałych ran na ciele.

Kobiety w ciąży winny jak ognia unikać chorych. Kontakt z zarażonym może doprowadzić do powstania nieodwracalnych wad u nienarodzonego jeszcze dziecka.

Warto zatem zaszczepić swoją pociechę przeciwko ospie. Taką czynność wykonać możemy od 9 miesiąca życia niemowlęcia.

Podobne choroby