TĘŻEC – CHOROBA Z WNĘTRZA ZIEMI

Tężec to poważna choroba zakaźna atakująca ludzi na całym świecie. Nieuwaga może doprowadzić nawet do zagrożenia życia. Już niepozorne skaleczenie jest w stanie przyczynić się do niebezpiecznych powikłań.

W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Na zachorowanie najbardziej narażeni są ludzie mający częsty i bliski kontakt z ziemią. Podczas zranienia się czy skaleczenia wraz z zanieczyszczeniami i glebą do rany dostają się zarazki powodujące tężec – tj. laseczki tężca. Rolnicy, osoby czynnie zajmujące się pracami na działce czy w ogródku są podatne na infekcję. Ale każdy z Nas może doświadczyć takiego zadrapania. Trucizna znajdująca się w bakteriach tężca, tzw. tetanospazmina wędruje wzdłuż nerwów i w ten sposób uszkadza centralny układ nerwowy człowieka. Dopiero po kilku lub kilkunastu dniach od zakażenia widoczne są pierwsze objawy choroby.

Tężec, objawy: pierwszym, najgroźniejszym symptomem choroby jest szczękościsk, wraz z którym pojawiają się trudności z przełykaniem pokarmów i płynów, stopniowo rosnąca sztywność w karku a także poczucie drętwienia w kończynach górnych i dolnych. Może pojawić się także prężenie całego ciała, w różnym stopniu, zależne od zaawansowania choroby. Ponadto wystąpić mogą objawy zbliżone do tych występujących w przypadku innych zachorowań. Tj. ogólne osłabienie organizmu, ból głowy, podwyższona temperatura ciała, częste dreszcze oraz ból gardła.

Leczenie odbywa się pod stałą obserwacją specjalisty. Podstawowym lekiem w przypadku zakażenia tężcem jest surowica przeciwtężcowa.

Podobne choroby